Tavo oda slepia (ne tokią ir didėlę) paslaptį
Tikimės, jog dažnai naudojatės apsaugos nuo saulės priemonėmis dabar, tačiau jei yra atvirkščiai, turėtumėte pradėti, nes UV spindulių poveikis gali pridaryti žalos jūsų puoselėjamai odai ateityje.
„Saulės pažeidimai dar gali būti nematyti plika akimi, tačiau laikui bėgant pažeidimų atsiras daugiau“, – sako Lauren Ploch, dermatologė Gruzijoje bei Pietų Karolinoje. Norint ne tik naudoti produktus su SPF kasdien, ji rekomenduoja naktį naudoti retinoidą, padedantį sulėtinti bei panaikinti šį poveikį. Retinoidai yra odos priežiūros produktai, galintys padėti gydyti spuogus, kovoti su senėjimo požymiais, taip pat padėti gydyti pažeistą odą. Dr. Ploch rekomenduoja šviesos terapiją, kurios dėka yra sukeliamas odos gijimo procesas, taip skatinant odą kurti naujus audinius.
Oda vaidina svarbų vaidmenį reguliuojant kūno temperatūrą
Jūsų oda ne tik atlieka imuninės sistemos funkcijas, bet ir veikia kaip asmeninis termostatas, vadinamas termoreguliacija. „Prakaitavimas yra kūno funkcija, padedanti reguliuoti kūno temperatūrą“, – sako David Bank, dermatologijos centro direktorius Niujorke. „Normalus prakaitavimas gali būti net ketvirtadalis skysčių per dieną.“ Tačiau prakaitavimas nėra vienintėlis būdas, kuriuo kūnas gali atvėsti. Kai kūnui yra ypač karšta, oda padeda atvėsti, išsiplėčiant kraujagyslėms. Taip pat Jūsų oda gali padėti jus sušildyti, kraujagyslėms susiaurėjus. Krintant temperatūrai, odos kraujagyslės susiaurėja, kad sumažėtų šilumos kiekis, kurį kūnas praranda per odos paviršių. Taip pat šaltesnėje temperatūroje poros sutvirtėja ir tampa mažesnės, kad būtų lengviau išlaikyti šilumą. Taigi, kitą kartą kai pajusite vėsą ar prakaitą, žinosite, kad oda dirba, jog Jūsų kūno temperatūra būtų kuo patogesnė prisitaikant prie oro sąlygų.
Sausa oda žiemą – nepatogi, tačiau gali būti ir kenksminga
Kai žiemą pradeda kristi temperatūra, būtina užtikrinti odos drėgmę, nes žvarbūs vėjai, patalpų šildymo sistemos gali pašalinti visą drėmę iš jūsų odos. Daugelis vyrų ir moterų mano, kad sausa oda gali būti nuo kosmetikos, tačiau tai taip pat gali padidinti riziką užsikrėsti bakterijomis, virusais ar grybeliu. Geriausia odą tepti drėkinančiais produktais, kuriuose yra halurono rūgšties ar glicerino. Tepti vos išėjus iš dušo, taip padidins hidrataciją, jog oda liktų kuo ilgiau drėgna.
Jūsų oda atsinaujina kas 28 dienas
Epidermis yra plonas išorinis jūsų odos sluoknis, kuriame yra negyvos odos ląstelės. Pasak, Amerikos odos asociacijos, praeina beveik mėnesis, kol negyvos ląstelės atsinaujina. Jūs taip pat gali prisidėti prie negyvų odos ląstelių šalinimo: reguliariai šveičiant odą. Su šveitikliu, kuris fiziškai pašalina negyvas odos ląsteles arba cheminiu šveitikliu naudojant švelnią rūgštį, kad ištirpdytų negyvas ląsteles. Tačiau nereikia persistengti, David Bank rekomenduoja jautrią odą šveisti kartą per savaitę, o turinčią spuogus ar riebią odą – du kartus per savaitę.
Jūsų oda gali taip pat neigiamai reaguoti kaip ir mintys
Jūsų oda jaučia ir jūsų emocijas. „Stresas gali sukelti aukštą kortizolio (hormono) ir uždegiminių molekulių kiekį, kuris plinta visame kūne“ – sako Robert Anolik. Didelės ligos ar įvykiai gali sukelti chronišką stresą, kuris paveiktų odą, – sako Anolik. Tačiau sukūrus pastovią streso įveikimo rutiną, galima išsaugoti jūsų odos sveikatą. Remiantis Amerikos nerimo ir depresijos asociacija, mankšta yra įrodytas streso valdymo būdas.
Odos pokyčiai gali atspindėti Jūsų sveikatos problemas
Stresas nėra vienitnėlis dalykas, kuris gali sukelti odos atsaką Jums. Daugelis susirgimų ar infekcijų gali sukelti odos pokyčius, nežvelgiant ar tai bėrimas, niežėjimas paraudimas ar patinimas. Suagusiujų spuogai gali atsirasti dėl svyruojančio hormonų lygio, ar hormoninio sutrikimo. Odos sutrikimus gali lemti daugybė ligų, širdies ligos, cukrinis diabetas, kepenų ligos, nutukimas ar net myibos trūkumai. Nors Jūsų odos pokyčiai ne visada rodo didesnę problemą, tačiau bet okius staigius ar netikėtus odos pokyčius geriausia aptarti su gydytoju.
Storos odos pskirtis
Probleminės odos vietos gali būti kaip nepatogumas, tačiau galbūt taip ir turi būti. Jūsų pėdų ir kulnų apačioje gali būti daugiau odos, tačiau tai yra tarsi apsauga Jums vaikščiojant. Srityse tokiose kaip alkūnės yra kita istorija. „Bėgant metams alkūnės tampa storesnės, nes mes remiamės jomis – reagavimas į trintį“- sako Robert Anolik. Šioms vietoms užtenka drėkinančio produkto, kurio sudėtyje yra pieno rūgšties, padedančio sumažinti storos odos sluoksnį.
Jūsų oda būtų patenkinta vienu produktu
Greita kelionė į vaistinę gali apsukti galvą, kai bandote išsirinkti tinkamą produktą skirtą skirtingai kūno vietai. Ir tai yra visiški normalu. Vien dėl to, kad Jūsų oda atlieka didelį darbą, rūpinimasis ja neturi būti sudėtingas. „Daugelis žmonių visada galėtų naudoti tik vieną produktą“ – sako gydytoja Waldorf. Kasdienė rutina yra svarbi, tačiau tai gali sudaryti tik valiklis ir apsauga nuo saulės ryte ir valymas bei drėkinimas naktį.