10 priežasčių nemesti svorio

Tabletės, mankštos, vėmimai ir kiti procesai duoda tik trumpalaikį rezultatą? Išnykę kilogramai vėl grįžta. Gal taip vyksta todėl, kad šiuo atveju organizmas pats geriau žino, ko jam reikia? Pažiūrėkime, kam mums reikalingas svoris ir kuo gresia sveikatai per greitas kalorijų deginimas.

Jeigu staigiai numesite svorio

 

1. Pradės krėsti šaltis. Žmogaus organizme yra dviejų tipų riebalai: balti ir rudi. Rudieji riebaliniai audiniai ne kaupia riebalus, o perdirba juos į energiją ir šilumą. Prireikus jie išskiria 20 kartų daugiau šilumos negu paprasti riebalai.

Daug rudųjų riebalų turi kūdikiai, bet laikui bėgant jo kiekis organizme mažėja. Suaugusio žmogaus kūne jis kaupiasi aplink inkstus, žastų ir menčiųsrityje, sukurdamas šildantį apdangalą. Mesdami svorį rizikuojame prarasti šį svarbų apsauginį dangalą, pasižyminti puikia šilumos izoliacija.

 

2. Sumažės ištvermė. Prieš daugybę šimtmečių mūsų protėviai specialiai kaupė riebalus, kurie leisdavo išlikti energingiems net tada, kai maisto trūkdavo. Mūsų laikais tokių atsargų kaupimas nėra labai aktualus, tačiau norint gyventi aktyviai – reikalingas. Riebaluose energijos yra du kartus daugiau negu angliavandeniuose. Be to, riebalų elementai dalyvauja perduodant impulsus iš vienos nervinės ląstelės į kitą. Nuolat alinant kūną dietomis, gali gerokai sutrikti veiksnumas ir aplinkiniai pradės jus laikyti „stabdžiais”.

 

3. Vidaus organai praras „apsaugą”. Riebalinis audinys sukuria savotišką apsauginį tinklą daugeliui vidaus organų. Vadinamosios pilvo pagalvės patikimai saugo žarnyną, inkstus, nervus ir kraujagysles nuo nepageidaujamų išorinių veiksnių ir mechaninių traumų. Netekę minkštos apsaugos organai, pavyzdžiui, inkstai, gali nusileisti.

 

4. Iškils sunkumų pastojant. Riebaliniai audiniai aktyviai gamina lytinius hormonus – estrogenus ir leptinus. Jie siunčia signalus lytinei sistemai, kad organizmas yra pasirengęs auginti vaiką. Be to, būtent riebalinės liaukos iš kraujo „surenka” vyrišką hormoną testosteroną ir suleidžią į jį moteriškus estrogenus. Nedidelio riebalinio sluoksnio nebuvimas gerokai sumažina tikimybę pastoti.

 

5. Galima osteoporozė. Riebalinis audinys kaupia grožio ir jaunystės vitaminus – A, D, K ir E. Gerokai sumažėjus riebaliniam audiniui mažėja ir šių vitaminų kiekis organizme. Tai gali turėti neigiamų pasekmių. Sumažėjus kūno svoriui atitinkamai mažėja ir kaulų audinių masė: vitamino D trūkumas lemia kaulų minkštėjimą ir osteoporozę. Riebalinės ląstelės dalyvauja B grupės vitaminų apykaitoje. Šie vitaminai svarbūs širdies ir kraujagyslių sistemai, perdirba cholesterolį į vaiko nešiojimui būtiną folio rūgštį.

6. Silpsta imunitetas. Tai įmanoma, jei laikotės vieno produkto dietos. Galima netekti iki 10 kg per savaitę. Pagal šias dienas reikia pasirinkti vieną produktą ir visą laiką valgyti tik jį. Tarkim, galima valgyti kruopas, pomidorus, citrusinius vaisius, obuolius ir gerti kefyrą. Dėl tokio vienodo maisto organizme prasideda maistinių medžiagų deficitas, susilpnėja imunitetas, prasideda geležies trūkumas. Tokių dietų besilaikantys žmonės tampa irzlūs ir prastai miega.

7. Gali atsirasti acetonemija. Badaujant organizmas gauna mažiau gliukozės ir alternatyviu energijos šaltiniu tampa riebalai. Jie pradeda skilti į riebalines rūgštis, kurios vėliau skyla į ketonus. Dėl šių skilimo produktų pertekliaus žmogui gali išsivystyti acetonemija (pradeda skleisti acetono kvapą). Acetonas – labai nuodinga medžiaga. Jis neigiamai veikia visų organizmo organų ir sistemų veiklą.

8. Sumažės odos tonusas. Tai įmanoma, jei dieta bus greitinama įvairiomis tabletėmis, arbatomis ir maisto papildais. Tokiu atveju oda traukiasi lėčiau, negu krenta kūno svoris. Laikui bėgant atsiranda odos perteklius, ji pradeda raukšlėtis ir nukara.

9. Organizmui gali pritrūkti skysčių. Taip atsitinka taikant „tingias” dietas. Reikalas tas, kad svoris, kuris prarandamas vartojant šlapimą ar tuštinimą skatinančius priedus, yra tik vanduo. Riebalinės liaukos tokiu atveju nenukenčia, o organizmas smarkiai sekinamas: sutrinka organizmo vandens balansas, galimas net visiškas skysčių praradimas, išplaunamos naudingos medžiagos. Ilgai vartojant šlapimą varančius preparatus galima pakenkti inkstams, o tada jau galima laukti širdies arba inkstų nepakankamumo.

 

10. Virškinimo sistema nustos veikti savarankiškai. Klizmų naudojimas namų sąlygomis išvalo tik apatinę virškinimo trakto dalį. Taip bandyti mesti svorį beprasmiška. Nuolat darantis klizmas gerokai išsitampys storosios žarnos sienelės, o tai neigiamai paveiks jos raumenų veiklą. Laikui bėgant tai gali tapti rimto vidurių užkietėjimo priežastimi. Klizmai naudojamas vanduo ar tirpalai nuplauna gleives, išdžiovina gleivinės ląsteles, išplauna visas naudingas bakterijas ir sukelia disbakteriozę.

 

Ar tikrai yra antsvoris. Pradžiai reiktų išsiaiškinti, jūs norite 90x60x90 figūros ar tikrai turite antsvorį. Į šį klausimą gali atsakyti kūno svorio indeksas: savo svorį padalykite iš kvadratu pakelto ūgio (metrais). Tarkim, sveriate 70 kg, o jūsų ūgis – 1,7 m. Tokiu atveju kūno indeksas yra 24.

Jeigu kūno masės indeksas 15 ir mažiau – jums labai trūksta svorio, 15–18,5 – mažas svorio trūkumas, 18,5–25 – norma, 25–30 – nedidelis antsvoris, 30– 35 ir daugiau – didelis antsvoris.