Yra ir tokių, kurie mėgsta atsikėlę naktį užsukt į virtuvę, susitept sumuštinį ir tik tada eina miegot. Kodėl vakarėjant taip norisi valgyti? Kaip atsikratyti šio nesveiko įpročio? Specialistai pataria: daugiau baltymų, maitintis dažniau ir… valgyti daugiau saldumynų.
Kodėl naktį norisi valgyti?
Naktinius maitinimosi žygius galima vertinti kaip maitinimosi įpročių sutrikimą. Medikai tai vadina naktinio maitinimosi sindromu. Mokslininkai naktinius valgytojus tyrė nuo 1955 m. ir nustatė, kad jie taip elgiasi ne dėl valios trūkumo, o dėl hormoninių sutrikimų. Nakčiai artėjant miego hormono melatonino ir sotumo hormono leptino kiekis turi didėti. Jeigu jūs daug valgote, kol kiti miega, viskas vyksta atvirkščiai. Dėl to žmones kankina nemiga ir išsigelbėjimo jie ieško virtuvėje.
Naktimis dažniausiai valgoma miltiniai patiekalai ir saldumynai. Toks maistas skatina seratonino, veikiančio kaip migdomieji, išsiskyrimą. Ryte dėl to dažnai pradeda graužti sąžinė, prisiekinėjama sau, kad daugiau tai nebepasikartos, bet naktimis viskas kartojasi.
Taip pat naktinio valgymo priežastimi gali tapti toks kasdieniškas ir įprastas stresas. Užkandžiaudami bandome jį tiesiog „suvalgyti“. Reiktų žinoti, kad tai vis tiek nepadės: streso priežastis niekur nedings, o neigiamos emocijos kaupsis toliau. Be to, bandymas „suvalgyti“ problemas labai greitai gali tapti viršsvorio priežastimi.
Kaip naktį išvengti virtuvės?
Naktį organizmas turi miegoti, o ne virškinti eilinį šokoladuką. Jeigu žinote, kad naktimis šaldytuvą siaubiate ne dėl streso, o iš įpročio, laikas tvarkyti medžiagų apykaitą. Subalansuoti melatonino ir leptino išsiskyrimą galima laikantis dietos.
1. Valgom daugiau baltymų
Kalakutiena, žuvis, liesa mėsa, varškės, sūris – visuose šiuose produktuose gausu triptofano, organizme virstančio serototinu ir melatoninu. Serotoniną – laimės hormoną – galima gauti valgant naudingus maisto produktus. Taip jūs normalizuojate hormonų balansą, įveikiate stresą ir naktinis nebereikia lankyti šaldytuvo.
2. Visada pusryčiaukite
Suprantama, kad tiems, kas sočiai prisikirto naktį, pusryčiauti nebesinori. Visgi prisiverskite sočiai papusryčiauti. Pusryčiai turi sudaryti apie 30 proc. jūsų dienos kalorijų normos. Jeigu pusryčiaujate kavos puodeliu, o pietūs apsiriboja lėkšte salotų, tad nereikia stebėtis, kai naktį kojos pačios neša link šaldytuvo. Idealiausiais pusryčiais yra košė. Ją galima pagardinti riešutais, razinomis ar vaisių gabaliukais. Visa tai – naudinga ląsteliena, užtikrinanti reikiamą virškinimo sistemos veikimą. Beje, jei vakarieniausite bent tris valandas prieš miegą, ryte tikrai norėsite pusryčių. Prie tokio režimo organizmas pripras maždaug per pusantros savaitės.
3. Valgykite mažiau, bet dažniau
Dažnas valgymas – dar vienas puikus būdas išspręsti visas, su dietom susijusias, problemas. Valgote naktį? Kankina viršsvoris? Dažnai užkandžiaujate? Šis būdas gelbsti nuo visko. Beje, dažnas maitinimasis tai nėra nei dieta, nei gydymo kursas. Tai – naudingas maitinimosi režimas. Valgydami dažniau jūs suvalgote mažiau, nes nespėjate išalkti. Jeigu nedideles porcijas valgysit kas tris valandas, pamiršite apie žvėrišką apetitą, o dieną gerai padirbėjęs organizmas naktį norės tik poilsio.
Niekada neikite gult pilnu pilvu. Leiskite ir jam pailsėti.
4. Valgykite saldumynus
Kuo arčiau vidurnaktis, tuo labiau norisi saldumynų. Užkirskite tam kelią ir lengvu desertu palepinkite save iškart po vakarienės. Galite valgyti ir medų, ir ledus, ir jogurtą. Svarbiausia, kad maistas būtų lengvas.
Apie psichologiją
Per daug negalvokite apie tai, kad naktį valgyti negalima. Pradėkite nuo skanios ir malonumą teikiančios vakarienės. Po jos pasimėgaukite desertu, o vakarams pradėkite planuoti tokius užsiėmimus kaip skaitymas, pasivaikščiojimas ar filmo žiūrėjimas. Bet kokia veikla padės atsikratyti minčių apie maistą.
Ir dar
Prieš miegą išgerkite stiklinę kefyro arba rūgpienio. Visada turėkite šaldytuve jų atsargą, nes neradus reikiamo gėrimo gali kilti noras susitepti sumuštinį.
Per dieną gerkite daugiau vandens, o nakčiai šalia lovos pasidėkite puoduką vandens arba arbatos. Jei netyčia kils nors keliaut į virtuvę, keli gurkšniai turėtų tą norą apramint.
Daugiau vaikštinėkite gryname ore arba užsiimkite fitnesu. Tai taip pat padeda didinti melatonino ir endorfinų kiekį kraujyje.