Nuobodus kalorijų skaičiavimas, ilgas draudžiamų produktų sąrašas ir galimos komplikacijos ne vieną nuo to atgraso. Visgi, jei pažvelgus į dietą iš mokslinės pozicijos, situacija gali pasikeisti. Pasirodo, kad teisingai viską susidėliojus galima ir toliau mėgautis saldumynais ar leisti pasilepinti taure kita vyno. Mokslininkų teigimu, tai lengvai pasiekiama, jeigu atitinkami produktai bus valgomi tam tikru laiku.
Maitinimasis pagal laikrodį – tai ne dieta, o valgymo sistema, sukurta prancūzų specialistų. Viskas paprasta – bet koks maistas naudingas ir gerai įsisavinamas, jeigu jis bus valgomas tinkamu laiku. Laiko tinkamumą apsprendžia žmogaus bioritmai.
Maitinimosi pagal laiką koncepciją sukūrė dietologas Alanas Delabo, sistemą ištobulino jo mokinys Patrikas Lekontas.
Ką rekomenduoja daktaras Lekontas?
Pusryčiams tiktų riebūs produktai ir lėtieji angliavandeniai: kiaušiniai, sviestas, sūris, duona, košės. Pusryčių praleisti negalima ir jie būtinai turi būti sotūs. Reikalas tas, kad anksti ryte organizmas išskiria lipazę, insuliną ir protolitinį fermentą. Šios medžiagos geriausiai skaido riebalus ir proteinus, taip kurdamos statybines medžiagas organizmo ląstelėms.
Pietums galima naudoti gyvulinius baltymus ir krakmolingas daržoves. Vis dar veikia ryte išsiskyrę fermentai.
Pavakariams galima paskanauti riešutų, užkąsti džiovintų vaisių ir saldumynų. Tačiau maistą būtina vartoti tik nuo 17 iki 18,30 val. Vakarėjant organizmas pasiekia insulino išskyrimo piką. Jis saldumynus perdirba į nuovargį kompensuojančią energiją. Dažnokai vakare pasvajojate apie saldumynus? Panašu, kad kartais organizmas pats geriau žino, ko jam reikia.
Vakare valgykite nekaloringus patiekalus. Tiks žuvis, balta mėsa, jūros produktai ir lengvos daržovių salotos. Vakarop fermentų išsiskyrimas sumažėja ir maisto virškinimas lėtėja.
Valgyti visada reikia tuo pačiu metu. Tik taip maitinimosi pagal laikrodį sistema veiks. Pusryčių laikas nuo 6,30 iki 9,30 val. Pietūs – 12,00 – 13,30 val. Pavakariai – 17,00–18,30 val. Vakarienė – ne vėliau kaip valanda iki miego. Specialistai rekomenduoja visada valgyti pavakarius, o vakarienės kartais galima ir atsisakyti. Pavakariams be džiovintų vaisių galima pasimėgauti ir šokoladu. Geriausia tinka juodas, kartusis šokoladas su maksimaliu kakavos kiekiu.
Laikantis tokio režimo medžiagų apykaita normalizuosis, o svoris sumažės. Tiesa, labai greitai efekto tikėtis nereiktų. Greitai ir gerai nebūna. Rezultatas turėtų pasijusti po dviejų trijų mėnesių. Kita vertus, maitintis pagal bioritmus rekomenduotina visą gyvenimą, tad skubėti nėra kur.
Kaip įprasti prie režimo?
Pusryčiai – būtina sistemos dalis. Per pusryčius nustatoma visos dienos medžiagų apykaitos „tvarka“. Taigi, kuo pusryčiai buvo skurdesni, tuo lėtesnė bus medžiagų apykaita.
Pusryčiams negalima valgyti nieko saldaus. Ryte cukraus kiekis organizme sumažėja, tad net nuo vieno saldainio jis gali labai smarkiai pakilti, o paskui taip pat staigiai nukristi ir jūs pajausite nuovargį. Rytais vertėtų atsisakyti net medaus. Saldumynus galima valgyti tik nuo 17,00 val.
Kai įprasite prie sistemos, porą kartų per savaitę galėsite rytais pasilepinti šokoladu, o prieš miegą – riebesniu maistu. Be to, tai papildomas stimulas tiems, kurie pradeda laikytis dietos, o vėliau ją pažeidžia ir meta. Nuo šiol tokie „pažeidimai“ nesiskaito.
Raudonas vynas taip pat nėra problema. Kadangi maitinimąsi pagal laikrodį sukūrė prancūzai – vyno mėgėjai – jei leido moterims per dieną išgerti dvi, o vyrams – tris taures raudono sauso vyno. Atmintina – kitų alkoholinių gėrimų reiktų vengti. Nei baltas vynas, nei alus, nei kaloringi alkoholiniai gėrimai nerekomenduojami.
Vienas valgymas turi apsiriboti vienu patiekalu. Atpraskite juos maišyti. Desertai, išskyrus 17,00 – 18,30 val., taip pat draudžiami.
Mėsą, tiek baltą, tiek raudoną, rekomenduojama valgyti ne dažniau kaip tris kartus per savaitę, o žuvį ir jūros produktus galite gaminti kad ir kasdien.
Reiktų įprasti mažinti garnyro kiekį – kruopas, bulves, pupeles. Optimalus kiekis – devyni valgomi šaukštai per dienai. Ir labai svarbu nepersivalgyti.
Kadangi sistema prancūziška, autoriai numatė daug malonių gastronominių smulkmenų. Valgykite delikatesus – putpelių kiaušinius, kaparėlius, įvairiausius riešutus, bešamelio padažą, naminį majonezą, Dižono garstyčias, parmezaną, gorgonzolą ir t.t.
Dėl aukšto glikeminio indekso nerekomenduojama valgyti morkų, burokėlių ir bananų. Reiktų mažinti pieno ir pieno produktų vartojimą.
Dienos meniu pavyzdys
Pusryčiai – omletas iš dviejų kiaušinių su pomidorais ir petražolėmis, sumuštinis su sviestu ir sūriu, arbata arba kava be cukraus.
Pietūs – Kijevo kotletas ir bulvių košė.
Pavakariai – 30 gr. juodojo karčiojo šokolado.
Vakarienė – kepta žuvis, agurkų ir pomidorų salotos.