Pieno liaukos gali tapti ne tik džiaugsmo, bet ir rūpesčio šaltiniu. Reikalas tas, kad pastaruoju metu vis daugiau moterų kenčia nuo mastopatijos. Tai yra liga, kuria anksčiau sirgdavo 35–40 m. moterys, o dabar ji susiranda vis jaunesnių aukų. Liūdna, bet faktas – problemų su pieno liaukomis turi ir palyginti jaunos merginos.
Kodėl mastopatija jaunėja?
Nors medicina nestovi vietoje, vienos bendros ligos priežasties gydytojai įvardinti vis dar negali. Kaip galimos priežastys vardinamas hormoninio fono sutrikimas, nuolatinė nervinė įtampa, stresai, rūkymas, nesaikingas alkoholio vartojimas, neteisingas maitinimasis, pirmasis nėštumas perkopus 30 m. ribą, nereguliarus lytinis gyvenimas, tik vieno vaiko gimdymas, abortas, trumpas maitinimas krūtimi ir t.t. Situacija tikrai nedžiugina, nes, teoriškai, susirgti mastopatija gali beveik kiekviena moteris.
Apie mastopatiją
Mastopatija – gerybiniai pasikeitimai pieno liaukų audiniuose. Pasikeitimai pasireiškia kai jungiamieji audiniai auga, plečiasi, užkabina liauką su latakais, dėl to ji pamažu atrofuojasi ir galiausiai išsivysto cista. Cista gali būti pieno, seilių liaukoje ir kitur. Ji susidaro sutrikus liaukos išskyros nutekėjimui, suminkštėjus audiniui, dėl sklaidos trūkumų, susidarius ertmėms kraujagysliniuose ir liaukiniuose navikuose. Cista gali susidaryti dėl traumos, kai epitelis nuslenka į gilesnius audinius.
Klinikinėje praktikoje medikai skiria dvi mastopatijų formas: difuzinę ir mazginę. Pastaroji forma ir yra pavojingiausia, nes ji turi didžiausias galimybes išsivystyti į onkologinę ligą. Visgi reiktų nepamiršti, kad pavojinga yra ne tik mazginė forma. Mastopatija pati savaime padidina tikimybę susirgti vėžiu 3-6 kartus. Laimei, laiku pradėjus gydyti, pavojaus gyvybei nėra, tačiau gyvenimo kokybė dėl to gerokai nukenčia. Dažniausiai difuzinė mastopatija fiksuojama 25–45 m. amžiaus moterims. Liga nustatoma 6 iš 10 besikreipiančių. Statistika nedžiugina.
Kaip atpažinti ligą?
Dažnai mastopatija prasideda be jokių simptomų. Moteris nejaučia jokių skausmų, jokių nepatogumų ir toliau ramiai gyvena. Reikalas tas, kad pirmieji mastopatijos simptomai pasirodo ganėtinai vėlai ir tada jau prasideda problemos. Kiekviena moteris kartą per mėnesį turėtų atidžiai apžiūrėti savo krūtis, pasitikrinti ar nėra deformacijos, ar nepasikeitė spenelių forma, ar nepasirodė įtartinos išskyros, ar nepasirodė krūtyse ir pažastyse sukietėjimai, įdubimai, gumbeliai. Esant bent mažiausiam įtarimui reikia skubiai kreiptis į gydytoją. Jeigu įtarimai pasitvirtins, anksčiau pradėtas gydymas garantuos greitesnį išgijimą.
Gydymas
Saviveikla užsiimti ne tik nerekomenduotina, bet ir pavojinga. Tinkamą gydymą gali paskirti tik visus tyrimus atlikęs ir tikslią diagnozę nustatęs gydytojas. Šiandien mastopatija gydoma keliais būdais. Pradinė ligos stadija gali būti sėkmingai išgydyta vaistais. Jeigu liga nebus gydoma, ji tik sunkės. Visgi reiktų nepamiršti, kad mastopatijos gydymas yra ilgalaikis procesas. Čia reikia įvertinti ne tik mastopatijos priežastis, bet ir gretutines, prie jos atsiradimo prisidėjusias, ligas. Difuzinė mastopatija šiuo metu visai sėkmingai gydoma fitoterapija, enzimų terapija, antioksidantais, vitaminų terapija ir geriamaisiais kontraceptikais. Jeigu moteris negali vartoti hormoninių preparatų, yra alternatyvus gydymo būdas – vartoti augalinius nehormoninius preparatus. Bet kokiu atveju gydytojo konsultacija yra būtina. Jeigu liga išsivysto į mazginę formą, tada, paprastai, be chirurgo įsikišimo apsieiti nepavyksta.
Krūtų sveikata – klausimas rimtas, tačiau jomis tinkamai pasirūpinti gali tik pati moteris. Reiktų pasiryžti ir atsisakyti žalingų įpročių. Ypač tai aktualu toms, kurių giminėje moterys buvo linkusios sirgti pieno liaukų ligomis. Be to reiktų įprasti reguliariai pačioms pasitikrinti krūtis. Tai ilgai netrunka, o laiku pastebėtą ligą visada lengviau gydyti.
Būkite sveikos ir gražios.