„Velomaratono“ dalyviams Lietuvos olimpinės rinktinės gydytojo patarimas – gerai išsimiegoti

Tačiau nemažai lietuvių dviratį renkasi ir kaip sporto priemonę. Tai puikiai atspindi kasmet dviračių sporto varžybose augantis dalyvių skaičius. Tačiau po kiekvienų intensyvių treniruočių ar varžybų yra itin svarbu laiku atstatyti skysčius, išeikvotą energiją bei organizmą „pamaitinti“ prarastomis medžiagomis.

Rugpjūčio 18 dieną specialiuose dviratininkams skirtuose „Velomaratono“ mokymuose Lietuvos olimpinės rinktinės gydytojas Andrius Ramonas dalinosi savo patirtimi ir žiniomis apie mitybos subtilybes ištvermės reikalaujančiose sporto šakose.

Pasak A. Ramono, sportuojančiam organizmui po kiekvienų intensyvesnių treniruočių ar varžybų, svarbiausia tinkamai atstatyti prarastų skysčių balansą bei energiją, kurios pagrindą sudaro angliavandeniai.

„Daug ir intensyviai sportuojantis kūnas su prakaitu praranda daug skysčių bei elektrolitų, ir šis kiekis yra dar didesnis, jei sportuojama karštomis oro sąlygomis. Ilgai trunkantis (daugiau nei 60-90 minučių) intensyvus fizinis krūvis pareikalauja ir daug kūno vidinių energinių resursų. Tinkamiausias laikas šiems resursams atstatyti – pirmoji valanda po intensyvaus fizinio krūvio“, – kalbėjo gydytojas, kuris ir pats treniruojasi tokiose ištvermės reikalaujančiose sporto šakose, kaip važiavimas dviračiu, triatlonas ir ilgų distancijų bėgimas.

Lietuvos olimpinės rinktinės gydytojo teigimu, norint žinoti,  kiek skysčių netenkama kiekvieno fizinio krūvio metu yra geriausia pasisverti prieš pradedant sportuoti ir po treniruotės. Priklausomai nuo oro sąlygų ir krūvio intensyvumo, skysčių per vieną valandą galima netekti nuo 0.5 iki 1 litro. Stambesni žmonės per vieną valandą jų gali netekti kiek daugiau – nuo 1 iki 2 litro.

Ištvermės reikalaujančiose sporto šakose gydytojas pataria vengti didesnio alkoholio kiekio arba jo iš viso atsisakyti. Pasak jo, jis gali apsunkinti skysčių pusiausvyros sugrąžinimą žmogaus kūne.

„Didesnis alkoholio kiekis iš organizmo išvaro skysčius ir sulėtina jų atstatymą. Siekiantiems sveikai sportuoti alkoholis nėra tinkama priemonė skysčių atstatymui. Nors maža stiklinė ar taurė lengvo alkoholio nepadarytų didelės žalos, tačiau rekomenduotina  skysčius ir medžiagas atstatyti gėrimais, kurie yra prisotinti angliavandeniais ir elektrolitais“, – sakė A. Ramonas.

Dėl itin intensyvių treniruočių ar varžybų apimčių, angliavandenių poreikis organizmui gali būti daug didesnis nei įprastos mitybos metu. 

„Treniruojantis sveikatos gerinimo tikslais, kai didžioji dalis treniruočių yra vidutinio intensyvumo ir trunka iki valandos, skysčiai ir sunaudota treniruotėse energija gali būti efektyviai atstatyta ir normalios mitybos būdu. Tačiau, jei treniruotės kasdieninės, ilgai trunkančios bei intensyvios, tokiu atveju iš maisto papildų gaunama energija treniruotėms bei atsistatymui po jų yra geras pasirinkimas“, – pasakojo gydytojas.

Kalbant apie atsistatymą po krūvių, dviratininkams, kaip ir kitiems ištvermės sportu užsiimantiems sportininkams, yra svarbios kūno statybinės medžiagos, kaip baltymai ir aminorūgštys.

„Palyginimui, jeigu kultūristui baltymas reikalingas auginant raumenų masei, tai dviratininkams jis reikalingas raumenų skaidulų pažeidimui po fizinio krūvio atstatyti, greitesniam bendram atsistatymui po krūvių bei gerai imuninės sistemos funkcijai palaikyti“, – sakė A. Ramonas.

Visgi „Velomaratono“ išvakarėse gydytojas pataria dalyviams gerai išsimiegoti. Jo nuomone, geras poilsis labiau būtinas ne išvakarėse, o naktį iš penktadienio į šeštadienį.

Penktasis „Velomaratonas“ įvyks rugpjūčio 24 dieną. Dalyviams startas bus duotas prie LR Seimo rūmų aikštės. 9:00 val. dviračių maratonas prasidės „Quadrum Business City“ sportininkų bei „Semi – sport“ grupių važiavimu. 12:30 val. programą pratęs vaikų  važiavimas, o 14:00 val. renginį vaikinuos gausiausias ERGO mėgėjų važiavimas.