Pirmieji žingsniai buvo žengti pasibaigus Pirmajam pasauliniam karui. Tiesa, tada tai buvo ne madinga tendencija, o būtina priemonė. Pasibaigus Antrajam pasauliniam karui kariniai garderobo motyvai buvo vertinami kaip aktyvios pilietinės pozicijos demonstravimas. Vykstant karui Vietname, JAV jaunimas kariškai rengėsi tiek protestuodamas prieš valdžios politiką, tiek palaikydamas džiunglėse žūstančius savo tautiečius. Įdomu tai, kad kariškai rengėsi ne tik vyrai, bet ir moterys. Vykstant karui Afganistane vakarų dizaineriai ant podiumo leido milinėmis vilkinčius modelius. Karai kaip ir aprimo, tačiau militaristinis stilius išliko aktualus.
Žymus dizaineriai daug dėmesio skiria „karinio“ stiliaus avalynei. Tiesa, jų darbai papildyti moderniais akcentais – plačiais kulnais, platformomis, dirželiais, grandinėmis, kulniukais ir net nėriniais. Gamintojams taip pat puikiai pavyko apdoroti medžiagas iš kurių batai gaminami. Šiandienos kariniai batai gali būti ne tik tradicinės lygios odos, bet ir sendintos odos ar net zomšiniai.
Beje, kalbant apie karines tendencijas negalima nepaminėti daugeliui gerai pažįstamų „martinsų“, kuriuos išrado vokiečių karinis gydytojas Klausas Maertensas. 1945 m. jis susilaužė koją, tad skubiai reikėjo ortopedinio apavo, kurio, savaime aišku, kareiviai neturėjo. Kadangi iš padėties reikėjo suktis skubiai, nauji batai „gimė“ iš senos aviacinės gumos ir odinių kareiviškų kelnių. Jų pagrindinėmis savybėmis buvo lengvumas, patogumas ir ilgaamžiškumas. Nenuostabu, kad greitai šiuos batus pamėgo ne tik kareiviai, bet ir namuose jų laukusios merginos. Karo lauke pagaminti batai iškart tapo ortopedine avalyne.
Septintajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje batai gavo savo dabartinį pavadinimą – „Dr. Martins“. Licenciją jų gamybai įsigijo britų verslininkas p. Grigsas. Gerai, kad jis išsaugojo ne tik batų išradėjo pavardę, bet ir jų išskirtinumą. Įdomus dalykas – batus iškart pamėgo „darbo liaudis“, bet skeptiškai vertino aristokratai. Visgi laikui bėgant batų populiarumas augo, juos vis dažniau pasirinkdavo ir dailiosios lyties atstovės. Taip, tai – „chuliganų“, laisvamanių, laisvų ir gal net agresyvių jaunuolių apavas. Tokį apavą pasirinkusios merginos tarsi perspėja, kad joms ne tik nusispjauti į stereotipus, bet ir, esant reikalui jos gali pastovėti už save. Visgi laikas bėgo ir pamažu „martinsai“, kaip ir kiti, panašaus stiliaus batai, nustojo būti agresijos simboliu ir gerokai praplėtė savo gerbėjų gretas.
Šiandien kariški batai – garsus pareiškimas apie tai, kad išorinis grubumas dar nereiškia vidinės agresijos. Taip, tai akiplėšiškumas ir laisvė, tačiau niekas nesako, kad moteris su jais atrodo nepatraukliai. Puikiausias to įrodymas – podiumai. Dizaineriai derina grubius batus su lengvomis vasariškomis suknelėmis. Moteriškumo, subtilumo ir švelnumo įsikūnijimą puikiai papildo sunkūs batai.
Toms, kurias traukia karinė tematika, bet jos vengia sunkių kareiviškų kreizų, dizaineriai sukūrė atskirą karinį stilių. Išsaugodami tradicinį platų priekį jie pakeitė padus ir detales. Dabar rinkoje galima rasti iššaukiančius zomšinius batus su gausybe metalinių sąsagų, odinius batus su ant platformos arba kulniuko, išpuoštus nėriniais ar metaliniais spygliais. Visi šie batai gali būti bet kurios norimos spalvos, tačiau tradicinėmis karinėmis temomis išlieka ruda, chaki, pilkai žalia ir juoda spalvos. Ir šiaip, svarbiausia ne spalva, o fasonas. Batai privalo atrodyti sunkiais, grubiais ir net iššaukiančiais, net jei išpuošti nėriniais. Priešingu atveju tai jau nebus karinis stilius.
Jei dar neturite tokių batų, bet labai norite taip papildyti savo įvaizdį, tikrai reikiamus batus rasite artimiausioje parduotuvėje. Beje, tai gali būti žymių dizainerių darbai, iš Kinijos atvežta produkcija arba tikra kareiviška avalynė. Kainos, aišku, tokiu atveju skirsis radikaliai.
Atminkite, kad kuriant savo karišką stilių agresyvūs gali būti tik batai ir aksesuarai, tokie, kaip masyvus laikrodis ant sunkios grandinėlės ar didelė rankinė. Drabužiai turi išlikti maksimaliai moteriški ir lengvi. Kurdamos savo stilių, žaiskite kontrastais, derinkite grubumą ir subtilumą, bet nepamirškite, kad mada – tai tik kontroliuojama epidemija, kuri tiek ateina, tiek ir praeina.