Faktai:
- Okra lietuviškai „valgomoji ybiškė“ arba „valgomasis hibiskas“. Labiausiai paplitusi šilto klimato zonose, bet šiltnamio sąlygomis galima auginti ir Lietuvoje.
- 100 g. valgomosios ybiškės yra vos 31 kalorija. Šiose daržovėse randamas didelis vitamino A, C, K, grupės vitaminų. Okrose gausu magnio, kalcio, geležies, seleno.
- Dėl išvardintų medžiagų, kurių gausu šioje daržovėje ji yra ganėtinai kietos konsistencija, todėl valgomoji ybiškė ruošiama garinant, kepant arba verdant. Tai egzotiška naujovė virtuvė, norintiems pokyčių. Daugiau pasidomėję apie šią magišką pavadinimą turinčią daržovę suprasime, kad tai tėra kažkuo unikali daržovė, nes savo maistinėmis savybėmis atitinka baklažaną, cukiniją arba nesunokusiomis šparaginėmis pupelėmis.
Mitybos specialistės Vaidos Kurpienės komentaras apie egzotišką daržovę okrą
Vaida Kurpienė – studijos „Sulieknėk sveikai“ vadovė. Specialistė gali sudaryti mitybos planą, pasiūlyti mokymus ir literatūros apie sveikos mitybos įpročius bei naudingų receptų. Šį kartą, mitybos ekspertės komentaras apie retą lietuvio ausiai – okrą.
Tai daržovė, turinti A, K, B grupės vitaminų, magnio, kalcio, seleno ir truputį geležies, maistinių skaidulų, kurios būtinos mūsų žarnyno virškinimo sistemai, mažina cholesterolio kiekį kraujyje, stiprina kraujagysles. Šviežia ji nevalgoma, nes yra kietos konsistencijos. Todėl prieš naudojant ją reiktų išvirti arba pakepti, kad suminkštėtų.
Valgomoji ybiškė vertinama dėl aliejinių savybių. Okroje yra sėklyčių, kurios padeda kovoti su stresu arba diabeto problemomis. Pagal naudingą šią daržovę galėtume lyginti su baklažanu, cukinija arba žaliomis šparaginėmis pupelėmis. Nors giminės atžvilgiu ji artimesnė agurkams dėl žalios spalvos ir abiejų daržovių viduje esančių sėklyčių.
Pabaigai mitybos specialistė Vaida Kurpienė pridūrė, kad nebūtina egzotikos ieškoti kur nors toli, užtenka pasidaryti savo lietuviškų gėrybių pintinėje. Pavyzdžiui, jei ant stalo sudėtume: topinambą (žieminė bulvė), ropę, didįjį ridiką, salierą, vargu bau, ar visi pažintume daržoves tiek išvaizdos, tiek skonio atžvilgiu. Taigi ne visada reiktų aklai ieškoti „supermaisto“ svetur, nespėjus išbandyti visų lietuviško daržo gėrybių.
Receptai:
Bhindi Bhaji
- 1 šaukštelis garstyčių sėklų
- 1 šaukštelis kumino sėklų
- 500 g okrų (jei didelės, supjaustytų į 1-2 cm gabaliukus)
- 1 šaukštelis čili
- 1/2 šaukšto malto kumino
- 1/2 šaukšto maltos kalendros
- 2 šaukšteliai rudojo cukraus
- 1 pomidoras, smulkiai supjaustytas
- 2 šaukštai susmulkintų šviežios kalendros lapelių
- druska ir pipirai
Keptuvėje įkaitiname aliejų. Tada sudedame garstyčias ir kumino sėklas. Po to, dėsime gabaliukais supjaustytas okras tik tada, kai prieš tai sudėtos sėklos pradės spragsėti. Kepiname kelias minutes. Paskutinis etapas – užbarstome čili, kuminą, kalednros miltelius, cikrų, pomidorus. Dar maišant kepti apie 3-5 minutes. Nuėmus nuo ugnies – pasūdyti, pabarstyti pipirais ir įmaišyti kalendrų lapus.
Reikės:
Graikiškas okrų troškinys
- 1 vidutinis svogūnas, supjaustytas
- 1 prinokęs pomidoras, supjaustytas
- 1/2 puodelio aliejaus
- 1/2 kg okrų
- acto, druskos, cukraus, pipirų
Okras aplaikstome actu ir pabarstome druska ir paliekame pastovėti. Keptuvėje įkaitiname aliejų ir dedame supjaustytą svogūną ir pomidorus. Po to pabarstome pipirais, cukrumi. Viską išmaišome, troškiname ir sudedame okras. Tada įpilame šiek tiek vandens, sumažiname ugnį, ir toliau troškiname apie 30 min. Tinka: užkandis su balta duona arba kaip garnyras prie mėsos.
Parengta pagal http://www.nidosreceptai.lt/
Kinijos Šandongo provincijos Jantai mieste vykusioje 2016 metų pasaulio gurmanų receptų knygų apdovanojimų ceremonijoje lietuvės Nidos Degutienės knyga „Izraelio skoniai“ laimėjo pirmąją vietą knygų apie Izraelio virtuvę kategorijoje.
„Nesu nei patyrusi šefė, nei diplomuota žurnalistė, nei profesionali fotografė. Tiesiog darau tai, ką mėgstu, ir šioje erdvėje savo meile kulinarijai dalinuosi su jumis“,- taip savo kulinariniame bloge prisistato Nida.
Straipsnio autorė Daiva Jokūbaitytė