Deja, pastaruoju metu auganti emigracija ir vis dažniau pasigirstančios kalbos apie tai, kad Lietuvoje gyventi sudėtinga, priverčia susimąstyti, ar papuošalai yra tikrai tas, ko dabar mūsų tautiečiams reikia.
„Tikrai reikia, ir tikrai dabar“ – teigia Kristina Žilinskaitė, prieš kelias dienas Kaune duris pravėrusios naujos meno galerijos „Meno kvadratas“ direktorė. – „Gyventi galima visada ir visais laikais. Lietuvoje taip pat, tačiau dalis tautiečių, užuot ieškoję naujų galimybių ar bent jau gerai apsižvalgę aplinkui, linkę verkšlenti ir skųstis“ – direktorei pritaria galerijos bendrasavininkas Juozas Valčiukas.
„Autoriniai darbai buvo vertinami visais laikais, tačiau pastaruoju metu trūko vietos, kur menininkai ir juvelyrai galėtų plačiai pristatyti savo kūrybą. Nusprendėme šį vakuumą užpildyti atidarydami naują, progresyvią meno galeriją, kurioje kiekvienas pirkėjas ras tai, kas jam tinka.“ – pasakoja Kristina Žilinskaitė. – „Tik pradėję ieškoti darbų galerijos ekspozicijai sulaukėme didelio palaikymo. Vienų menininkų ieškojome mes, kiti patys kreipėsi į mus siūlydami savo kūrinius ir džiaugdamiesi, kad į kiek sustingusių Kauno galerijų gyvenimą bus įlieta „šviežio kraujo“.
Mes jauni, mąstome kiek kitaip negu mūsų tėvai, tad tikimės, kad tai leis ne tik pritraukti daugiau savo darbus visuomenei pasirengusių pristatyti menininkų, bet ir rasti naujų tų darbų realizacijos kelių. Autoriniai darbai vertinami ne tik Lietuvos gyventojų, bet ir mūsų kraštą atrandančių turistų, todėl galeriją nusprendėme įkurti turistų dažnai lankomoje M. Valančius gatvėje.“ – verslo strategijos neslepia verslininkė. – „Kita vertus, suprasdami, kad mūsų autorių siūlomi darbai – ne iš pigiųjų, o atostogoms žmonės ne visada vežasi „pilnus lagaminus pinigų“, suteikiame savo pirkėjams galimybę bet kurį norimą papuošalą įsigyti internetu. Papuošalą žmogus galės apžiūrėti, įvertinti, įsigyti, o mes pasirūpinsime tiek jo draudimu, tiek saugiu pristatymu.“
„Pasirūpinome ir pačios galerijos saugumu. Visi čia eksponuojami darbai yra apdrausti, patalpos saugomos. Tai – būtina, nes galerijoje vienu metu „savo pirkėjo“ laukia apie 150 autorinių darbų, kuriuos pateikė 21 Lietuvos menininkas: Viktorija Orkinė, kurios sukurti papuošalai tarsi prabangūs, nerti maži meno kūriniai, iškart patraukiantys dėmesį. Taip pat pirkėjai čia ras garsių juvelyrikos meistrių Šarūnės Vaitkutės ir Jurgitos Erminaitės konceptualių ir labai moteriškų kūrinių. Norintys ne tik pasipuošti, galės įsigyti Irenos Žukauskytės juvelyrinių dažnai kažką simbolizuojančių ir turinčių prasmę dirbinių. Eglė Vengalytė juvelyriką savitai derina su tekstile ir minkštomis formomis. Tadas Deksnys ir Naurtis Našlėnas atskleidžią vyrišką požiūrį į juvelyriką, bet tuo pat metu subtiliai perteikia moterišką dermę joje. Savo darbus čia pristato ir dizainerė, dirbanti su natūralia oda – Vilma Statkuvienė. Jūratė Rekevičiūtė kuria kiek ekstravagantiškus, ryškių spalvų papuošalus. Nestandartine, itin jaunatviška juvelyrika žavi Ditė Dilginienė. Greta įprastų dirbinių, kuriems naudojamos tradicinės medžiagos, pateikiame pirkėjams ir nebijančių eksperimentuoti autorių kūrinių.
Tarkim Justina Zymonaitė papuošalus kurianti iš netikėtų medžiagų, tokių, kaip gipsas ar kitos. Smagu, kad sulaukiame ir jaunų menininkų. Vienas jų – Karolis Gustas jaunas, ambicingas ir itin tautiškas menininkas, visą tai sugebantis perteikti savo kūryboje. Dar viena konceptuali, jauna menininkė Rūta Petronytė. Jos darbai taip pat eksponuojami galerijoje. Stiklininkė Valda Verikaitė kuria įvairiausias stiklo ekspozicijas, galinčias papuošti bet kokį interjerą. Savo darbus galerijoje pristato ir Vilija Mataitytė, Kristina Sinkevič bei Andrius Gudišauskas. Tekstilę ir juvelyriką kūryboje į vieną supina Elzė Sakalinskaitė, džiugina neįprastomis kompozicijomis, Sandra Malaškevičiūtė savo kūriniuose suderina organinį stiklą ir juvelyriką. Lankytojai ras ir keramikės Kristinos Alašauskienės darbų.
Galerijoje „Meno kvadratas“ persipina įvairią kūrybinę patirtį sukaupusių Lietuvos menininkų darbai, todėl visa ekspozicija – be galo skirtinga, bet tuo pačiu parodanti kokia individuali ir subtili gali būti juvelyrika. Kiekvienas papuošalas čia atranda savo šeimininką, kuris nori išsiskirti, turėti kažką savito ir nepakartojo“ – pasakoja galerijos direktorė.
„Šiuo metu dirbame tik su Lietuvos juvelyrais ir kūrėjais, tačiau ateityje neatmetame galimybės bendradarbiauti ir su kūrėjais iš užsienio“. – ateities planus dėsto K. Žilinskaitė. – „Smagu, kad nuo pat pirmų dienų sulaukiame nemažai pirkėjų, tačiau neplanuojame jokių akcijų ar išpardavimų. Mūsų galerijoje parduodami darbai – visų pirma vienetiniai meno kūriniai, tad paskelbus „vasaros išpardavimus“ mes nusipigintume. Nenorim to. Siekiame, kad menininkai jaustųsi vertinami, kad už jų darbus būtų mokama tikra kaina. Laikai, kai kūrėjai ir menininkai buvo siejami su varguoliais turėtų pasibaigti. Juk šie žmonės savo darbais garsina kraštą ne mažiau negu sportininkai, tačiau dažnai lieka šešėlyje.“
„Neslėpsiu, komercija ir mene yra būtina. Tada menas taps pelningas“. – atvirai apie viską pasakoja galerijos bendrasavininkas J. Valčiukas – „Tačiau mes neplanuojame „apiplėšinėti“ nei pirkėjų, nei darbų autorių. Patalpos, priežiūra, parodos, kurias taip pat planuojame rengti – viskas kainuoja, bet tikimės, kad pavyks rasti tą „aukso vidurį“, kuris tenkins ir mus, ir darbų autorius, ir jų pirkėjus.“
„Vėliau, kai apsiprasime Kauno rinkoje, rimtai mąstome „užkariauti“ Druskininkus. Šis Lietuvos kurortas žiemą/vasarą sulaukia gausybės lankytojų, tad tikimės, kad gavę teigiamos energijos ir gerų emocijų užtaisą žmonės pagalvos ir apie mūsų siūlomus papuošalus bei meno dirbinius. Juo labiau, kad rinktis mūsų galerijoje tikrai yra iš ko – pradedant vienetinėmis odinėmis apyrankėmis, baigiant stiklo kompozicijomis. Galbūt nelabai tolimoje ateityje pavyks sukurti ir savo galerijos papuošalų liniją. Aišku, vienetinę, išskirtinę, kaip ir visi joje eksponuojami darbai.“ – neslepia ambicijų K. Žilinskaitė.– „Juo labiau, kad tam yra visos sąlygos. Taip, kam nors tai gali skambėti keistai, tačiau šiandienos Lietuvoje yra visos sąlygos naujos, savitos papuošalų linijos kūrimui – yra gabių autorių, yra medžiagų, yra potencialių pirkėjų. Tereikia didelio noro ir šiek tiek pastangų. Pasikartosiu – esame jauni, kupi entuziazmo, nebijantys iššūkių. Esame atviri pasiūlymams ir pasirengę priimti naujus autorius ir jų darbus, jeigu tai tikrai bus autoriniai, kokybiški darbai. Paraginčiau menininkus, turinčius ką parodyti, kreiptis į mus. Norisi tikėti, kad tiek su esamais, tiek ir su būsimais darbų autoriais mus sies ne tik dalykiniai, bet ir artimi, draugiški santykiai.“ – baigdama pokalbį nusišypso Kristina Žilinskaitė.
Nuotraukos Kristinos Čižiūtės, Virginijaus Mankaus
Mada ir grožis informacija