Meilė ir neapykanta gimsta kvapų lygmenyje. Taip manė legendinis Parfumeris iš to paties pavadinimo Patriko Ziuskindo romano. Dabartiniai žmonės tik bando apsimesti, kad nepastebi tokio akivaizdaus fakto. Bet jis lieka nekintantis – natūralus žmogaus kvapas – štai kas traukia arba atstumia mus vienus nuo kitų.
Kas sudaro žmogaus kvapą? Natūralus odos kvapas, plaukai, kvėpavimas. Dezodorantai ir kvepalai gali šiuos kvapus kiek prislopinti, bet niekada jų visiškai nepanaikins. Reikalas tas, kad tai, kaip kvepia vienas ar kitas žmogus lemia jo specifinė mikroflora ir jos veiklos produktai. Daugybė ant odos ir gleivinėje gyvenančių bakterijų „perdirba“ prakaito, riebalų ir kitų liaukų išskyras ir sukuria ištisą naujų medžiagų, formuojančių kūno kvapą, gamą.
Jeigu žmogus sveikas, visi organai funkcionuoja normaliai, tada ir natūralus kūno kvapas, tikėtina, bus malonus. Susijungęs su feromonais jis taps netgi patrauklus. Tiesa, pajusti visus kvapų „atspalvius“ gali tik gerai treniruota nosis. Eilinis praeivis tokio kvapo gali ir nepajusti. Kita vertus, jei nuo žmogaus sklinda labai stiprus, aiškiai jaučiamas, kvapas, tai signalas, kad kažkas negerai. Beje, neskubėkite tokio žmogaus smerkti. Jis pats, paprastai, savo kvapo nejaučia. Jį jaučia tik aplinkiniai.
Išplitusi dezodorantų rinka rodo, kad modernūs žmonės bijo savo kvapo. Nuolatinis skubėjimas, stresai ir neteisingas maitinimasis kenkia net geriausiems ir tvirčiausiems pilvams, nekalbant apie inkstus ir kepenis. Būtent šių organų būklė ir lemia odos ir kūno kvapą. Netgi natūralus plaukų kvapas priklauso nuo to ar viskas gerai su somatine sistema. Plaukai patys savaime yra bekvapiai, kvapą sukuria galvos oda ir joje esančios riebalinės liaukos.
Jeigu kvapas stiprus ir labai nemalonus, aišku, kad anksčiau ar vėliau teks apsilankyti pas gydytoją. Iki to laiko kai kurias problemas galima užmaskuoti naudojant parfumerijos pramonės siūlomas apsaugos priemones: aromatinius aliejus, tualetinį vandenį, kvepalus, dezodorantus. Tik nereikia persistengti, nes per daug stiprus kvepalų aromatas toks pats erzinantis kaip ir nemalonus kūno kvapas.
Deja, vieno elemento žmogaus kūno sistemoje taip lengvai nepaslėpsi. Tai – kvėpavimas. Nemalonų burnos kvapą lemia daugelis priežasčių. Tai ir neprižiūrėti dantys, apnašos, įsisenėjęs kariesas, parodontozė, virškinimo trakto ligos, inkstų ar kepenų problemos, sutrikimai endokrininėje sistemoje. Kramtoma guma ir burnos skalavimo skysčiai nepadės. Būtina rasti pirminę problemos priežastį ir ją pašalinti, o tada jau galima naudoti ir „kosmetines priemones“. Beje, pačiam tiek burnos, tiek ir kūno kvapą pajausti sunkoka, todėl vertėtų nepasileisti ir nuolat savimi rūpintis. Juk tikrai nėra sunku du kartus per dieną išsivalyti dantis su tinkama pasta ir šepetėliu, vakare, prieš miegą dantis išsivalyti siūlu ir įprasti kaskart pavalgius prasiskalauti burną. Be to, reiktų įprasti kartą per pusmetį pasirodyti odontologui. Blogiau tikrai nebus. Juk gaivus ir malonus burnos kvapas suartina.